Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz produkt ze stali Corten

Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz produkt ze stali Corten

Stal Corten to hit ostatnich lat. Zastosowanie materiału, którego immanentną cechą jest rdzawy nalot sprawiło, że zmieniło się nasze spojrzenie na metalowe rzeczy pokryte rdzą. Stal kortenowska to materiał specyficzny. Przed zakupem produktów z tego tworzywa powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy o tym wyjątkowym metalu.

 

Stal corten powstała w związku z zapotrzebowaniem na materiał konstrukcyjny wyróżniający się długą żywotnością i brakiem konieczności okresowej konserwacji. Stop stali corten, po wystawieniu na czynniki atmosferyczne, pokrywa się nalotem z chromu, miedzi, krzemu oraz fosforu, nadając jej rdzawy wygląd. Jednocześnie warstwa ta staje się warstwą ochronną, uniemożliwiającą dalszą korozję metalu. Stal kortenowska stosowana jest w budownictwie wielkogabarytowym, przy tworzeniu konstrukcji użytkowych, przewidzianych na intensywne, wieloletnie użytkowanie. Wykorzystuje się ją do budowy mostów, kominów spalinowych, elewacji budynków, jak i monumentalnych rzeźb miejskich.

 

stojaki na drewno ze stali corten

Stojaki na drewno ze stali Corten w kształcie heksagonu i trapezu można ustawiać w bardzo efektowne ściany, przypominające plastry miodu.

 

Moda na Corten

Bardzo modne stało się wykorzystanie stali kortenowskiej do produkcji mebli i konstrukcji ogrodowych. W nowoczesnych ogrodach pięknie prezentują się wyniesione rabaty, donice, fontanny, drewutnie, paleniska, kominki, wykonane z tego uniwersalnego materiału. Powoli materiał ten zaczyna też trafiać do wnętrz domów, mieszkań czy biur. Panele ze stali corten, ażurowe dekoracje, roślinne motywy lub graficzne obrazy coraz częściej ozdabiają współczesne wnętrza.

 

produkty ze stali corten

Ze stali corten produkowane są wszelkie ozdoby i meble ogrodowe: donice, rabaty, figury ozdobne, kominki, grille, stojaki na drewno, lampy ogrodowe, panele, fontanny i wiele innych. 

 

Kilka uwag na temat rzeczy z kortenu

Podstawowe i niewątpliwe zalety stali corten to wszechstronność zastosowań, odporność na warunki atmosferyczne, stosunkowo łatwa obróbka i efektowny design. Oglądając w witrynach internetowych sklepów produkty z kortenu powinniśmy jednak wiedzieć, że zazwyczaj nie otrzymamy towaru jak na zdjęciach - pokrytego równomierną rudą patyną. Na taki efekt będziemy musieli trochę poczekać. Na ogół produkty wykonane ze stali corten sprzedawane są w stanie "surowym", tzn. bez charakterystycznej, rdzawej patyny na powierzchni. Właściwa powłoka powstaje w przeciągu 18-36 miesięcy.

 

sciana-jak-plaster-miodu

Produkty wykonane ze stali corten sprzedawane są w stanie "surowym", bez charakterystycznej, rdzawej patyny na powierzchni.

 

Przebarwienia i plamy na płaskich powierzchniach corten

Szybkość wyłaniania się rdzawej patyny na całej powierzchni zależy od dwóch zmiennych czynników atmosferycznych: liczby dni deszczowych (mokrych) i suchych. Zanim metal w pełni nie dojrzeje na jego powierzchni mogą powstawać przebarwienia, a proces powstawania rdzawego nalotu może przebiegać nierównomiernie. Barwne wykwity i zacieki mogą powstawać zwłaszcza w miejscach gdzie spływa woda. Nierówne powstawanie rdzawej patyny w pierwszych miesiącach po wystawieniu kortenu na wpływ czynników atmosferycznych sprawia, że wiele osób może być niezadowolonych ze swojego zakupu.

 

nierowna-rdza-na-stali-corten

Nierówne powstawanie rdzawej patyny w pierwszych miesiącach po wystawieniu kortenu na wpływ czynników atmosferycznych nie są wadą materiału.

 

Brunatna ciecz spływająca ze stali corten

Zanim na powierzchni stali corten wytworzy się stały osad, tworząca się warstwa nie jest do końca stabilna. W pierwszych miesiącach "dojrzewania" stali, podczas opadów deszczu dochodzi do łączenia się części utlenionej powierzchni z wodą, powstaje wtedy brunatna ciecz, która może zabarwiać podłoże, na którym stoi dany produkt z kortenu. Z tego względu elementów ze stali corten nie należy stawiać na powierzchni, która może zostać na stałe zabarwiona na rdzawy kolor.

 

rdzawe-plamy-na-betonie-od-cortenu

Wyrobów ze stali corten nie należy stawiać na powierzchni, która może zostać na stałe zabarwiona na rdzawy kolor.

 

Odporna na deszcz ale nie na stojącą wodę

Corten, choć odporny na warunki atmosferyczne, nie jest całkowicie odporny na wodę. Jeśli woda gromadzi się w zagłębieniach produktu z kortenu to z czasem miejsca te mogą ulec korozji. Podobnie jest ze stawianiem kortenowskich instalacji na mokrym gruncie. Nie będzie to korzystne dla danej rzeczy. Wszelkie oczka wodne i fontanny, wykonane z kortenowskiej stali, w których będzie stała woda, wymagają zabezpieczenia specjalnymi preparatami.

 

Uważaj przy czym stawiasz i czym czyścisz Corten

W okolicy produktów czy instalacji ze stali corten nie powinny znajdować się inne elementy metalowe podatne na korozje, a jeśli już, to jedynie stal nierdzewna. Należy też uważać, aby do czyszczenia rzeczy z kortenu nie stosować środków zawierających alkohol, kwas czy inne produkty aktywne, ponieważ może to wpływać na negatywny wygląd powierzchni.

 

Rdzawe instalacje i elementy, wykonane z tego materiału wyróżniają się w przestrzeni, zapadają w pamięć i efektownie prezentują się na zdjęciach. Jeżeli zastosujemy tą stal zgodnie z przeznaczeniem na pewno będziemy zadowoleni ze swojego zakupu.

 

Kliknij tu aby przejść do naszej oferty produktów ze stali corten.

Komentarze

Bądź pierwszym który skomentuje...

Zostaw komentarz
* Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Czy to akceptujesz? Czy to w porządku? Tak Nie Więcej informacji na temat plików cookie »